Z pohľadu histórie

História našej spoločnosti je už legendárnym príbehom.

Spoločnosť Fortuna vznikla už v roku 1990 v Prahe a stala sa jednou z prvých porevolučných akciových spoločností vo vtedajšom Československu vôbec. Jej zakladateľmi boli štyri súkromné osoby na čele s Michalom Horáčkom, ešte v tom istom roku bola otvorená prvá pobočka. Iba o rok neskôr vznikla na Slovensku sesterská firma Terno, ktorú založila česká Fortuna spoločne so známym umelcom Richardom Müllerom a Igorom Noskom.

Sieť pobočiek sa v obidvoch krajinách úspešne rozšírila a v roku 1995 prišiel prvý z technologických míľnikov, kedy sa prešlo na elektronickú komunikáciu prostredníctvom modemov medzi kamennými pobočkami a centrálou, najmä s oddelením kurzových stávok. O tri roky neskôr, v roku 1998, sa Fortuna rozhodla prepojiť všetky svoje pobočky s centrálou.

Zlomovým bodom bol bezpochyby rok 2005, kedy celú firmu kúpila stredoeurópska skupina Penta Investments a podporila rýchly rast Fortuny nielen v Českej republike, ale i v rámci širšieho regiónu. Ešte v tomto roku začlenila do skupiny poľskú kanceláriu Profesionał, ktorá na tunajšom trhu pôsobila desať rokov. V ďalšom období sa potom Fortuna zamerala najmä na zjednotenie značky a modernizáciu prevádzok.

Ďalší míľnik prišiel s rokom 2007, Fortuna ako jedna z prvých firiem na slovenskom trhu v nadväznosti na uvoľnenie legislatívy spustila stávkovanie prostredníctvom internetu, v januári 2009 potom spoločnosť predstavila online stávkovanie tiež v Českej republike.

O rok neskôr boli aktivity na jednotlivých trhoch usporiadané do holdingovej štruktúry na čele s materskou spoločnosťou Fortuna Group, pričom v októbri toho istého roka došlo k úspešnému úpisu zhruba tretiny akcií skupiny na burze cenných papierov v Prahe a vo Varšave.

Fortuna Entertainment Group (FEG) bola založená v roku 2009 a stáva sa najväčším stredoeurópskym stávkovým prevádzkovateľom. Najvýznamnejším produktom sa v tomto roku stali Live stávky, ktoré umožnili staviť si v priebehu zápasu, alebo hry. Táto možnosť sa stala veľkým hitom medzi zákazníkmi.

Hlavnou udalosťou roka 2017 sa stala stredoeurópska expanzia, kedy vďaka akvizícii niekoľkých spoločností Fortuna rozšírila svoju pôsobnosť o chorvátsky a predovšetkým rumunský trh akvizíciou Hattrick Sports group, ktorá bola zastúpená zákazníckymi značkami Fortuna Romania, Casa Pariurilor, Hattrick a PSK.

Pôvodne česká spoločnosť sa tak stáva holdingom so zastúpením v piatich stredoeurópskych krajinách. FEG je tak najväčšou spoločnosťou v stávkovom odvetví v strednej Európe s viac ako 7 000 zamestnancami.

Rok 2020 bol významným pre Slovensko, nakoľko nová legislatíva umožnila získať licenciu aj na nový produkt – online kasíno, ktoré bolo verejnosti predstavené 15.1.2020 a získalo mnoho nových zákazníkov.

V roku 2020 Idea-Spark, nezávislá spoločnosť Data science & Technology so sídlom v indickom Hyderabad sa stala neoddeliteľnou súčasťou FEG. Spoločnosť Idea-Spark založil Mayank Pachauri, veterán v oblasti stávkovania a hier a špecialista na dátovú vedu. Idea-Spark má 51 zamestnancov, pričom ide o kvalifikovaných odborníkov na dátové vedy a technológie s rozsiahlymi skúsenosťami z oblasti stávkovania a hier, ktorí pracujú pre známe značky ako GVC, Buzz Bingo a ďalšie. Za posledných 5 rokov spoločnosť Idea-Spark bola dôležitým partnerom pre FEG, kedy sa stala jediným poskytovateľom služieb BI & Analytics FEG. 

Akvizícia Idea-Sparks s FEG bolo teda ďalším logickým krokom posilnenia spolupráce za cieľom zabezpečiť pre FEG dlhodobú schopnosť a kapacitu dátovej vedy.

Cieľom celej skupiny FEG je stať sa stredoeurópskym lídrom v kurzovom stávkovaní a online hier v rámci všetkých dostupných distribučných kanálov. Preto Fortuna intenzívne modernizuje, rozvíja a optimalizuje svoju sieť pobočiek, investuje do produktov a zákazníckeho servisu. Pre posilnenie pozície a vyššiu perspektívu výrazne investuje do sponzoringu.

h2